Anna Pichlak

Anna Pichlak – pochodzi z Działdowa, tutaj się urodziła i  chodziła do SP nr1 im. Króla Władysława Jagiełły. Jest też absolwentką  I LO im. Stefana Żeromskiego w Działdowie.

 W 1974 roku wyjechała z Działdowa  studiować na Uniwersytecie Gdańskim. Dorosłe życie związała z Kwidzynem, gdzie mieszka z mężem do dziś. Jest mamą dwojga dorosłych dzieci  i babcią. Sentymentalnie, myślami, związana z Działdowem, miastem młodości. Tu pochowani są jej rodzice.

 Pracując 36 lat jako informatyk, nie podejrzewała siebie o plastyczne talenty, rodzina Grabowskich znana była w Działdowie raczej z tych muzycznych. Na emeryturze odnalazła pasję. Rysowanie cyfrowe. Za pomocą tabletu i pióra graficznego stworzyła kilkadziesiąt prac.  Grafiki są czarnobiałe i rysowane kreską, w stylu minimalistycznym.  W polu zainteresowania autorki są  głównie kobiety, bo jak mówi, są tego warte i powinny być chronione przed przemocą.  Rysuje też zafascynowana jakąś przeczytaną książką, architekturą,  nowoczesne abstrakcje.

Stąd na wystawie można znaleźć kilka innych grafik, w tym  szkice cyfrowe z Nowego Jorku, szkice zamków krzyżackich w Kwidzynie i Działdowie. Grafikę przedstawiającą hełm znaleziony w  Sutton Hoo, stworzoną na podstawie zdjęcia –rekonstrukcji z British Museum.

Portret Prawieka  z powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”.

Comments are closed.