Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem

Kazimierz Orłoś – ur. 25 grudnia 1935 r. w Warszawie, pseudonim: Maciej Jordan, jest prozaikiem, autorem słuchowisk radiowych, scenarzystą filmowym, dramaturgiem i publicystą, od 1970 r. ; członkiem Polskiego Pen Clubu, a od 1989 członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest laureatem m. in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1970) i Literackiej Nagrody Warmii i Mazur (2007) Ogromną popularność, ale i osobiste kłopoty przyniosła mu zatrzymana przez cenzurę PRL powieść „Cudowna melina”. Od 1977 r. współredagował „drugoobiegowy” kwartalnik „Zapis”, a w latach 1082–1989 publikował swoje artykuły, recenzje oraz małe formy prozatorskie m. in. w „Nowym Zapisie”, „Kulturze Niezależnej”, a także w paryskiej „Kulturze” oraz londyńskim “Pulsie”. Współpracował także w latach 1988-1994 z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. W oficjalnie wydawanej w naszym kraju prasie zaczął publikować dopiero po 1989 r., a wydawać swoje książki po ustaniu cenzury. Obecnie mieszka w Warszawie.

Autor  słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy Kazimierz Orłoś.