Wernisaż wystawy Ryszarda Makszyńskiego

30 marca odbył się wernisaż wystawy i tym wydarzeniem rozpoczęliśmy realizację drugiego roku w ramach Projektu „Biblioteka na Twoją miarę”.

Projekt ten jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność ma to na celu wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.

Wernisaż ten rozpoczął cykl działań zatytułowanych „Podróż dookoła świata”, a podróż tą zaczynamy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Wystawa składająca się z 8 plansz i pokazuje piękno przyrody powiatu działdowskiego, nosi tytuł „OKO W OKO – BLISKO PRZYRODY”. Przedstawia fotografie Pana Ryszarda Makszyńskiego mieszkańca Działdowa. Ma ona niecodzienny charakter z uwagi na przystosowanie jej dla osób z dysfunkcją wzroku. Korzystając z nowych technologii zakupiliśmy nowoczesne urządzenie – odtwarzacz książek mówionych „Orion”, dzięki któremu każda osoba z niepełnosprawnością wzroku może odsłuchać nagrania głosowe (audiodeskrypcje) specjalnie przygotowane na potrzeby ekspozycji. Narracje te umieszczone są na „Orionie”, można ich również wysłuchać po zeskanowaniu kodów QR znajdujących się na planszach. Wystawa jednocześnie odbywa się na dwóch płaszczyznach, stacjonarnie w budynku naszej biblioteki oraz wirtualnie (na naszej stronie internetowej). Każda osoba może skorzystać z dogodnej dla siebie formy odbioru. Po zakończeniu projektu ekspozycja będzie nieodpłatnie wypożyczana do innych bibliotek i zainteresowanych nią instytucji. Podczas wernisażu, autor wystawy pokazał prezentację, która składała się z 90 różnorodnych zdjęć ukazujących jego wielką pasję jaką jest fotografowanie. Wystawa skupiła wokół siebie wielu fascynatów przyrody, miłośników i amatorów fotografowania. Podczas wernisażu zaprezentowaliśmy książki jakie można wypożyczyć z Biblioteki, w których znajdują się fotografie Pana Ryszarda Makszyńskiego.
Spotkanie zakończyliśmy podpisaniem listu intencyjnego, którego celem jest chęć przekazania przez Pana Ryszarda Makszyńskiego swoich dokumentów (fotografii) wraz z pełnią praw autorskich i majątkowych na rzecz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie. Dziękujemy za obecność licznie zgromadzonej publiczności.
Narodowe Centrum Kultury

Ryszard Makszyński w garniturze trzyma przy ustach mikrofon
Ryszard Makszyński w garniturze trzyma przy ustach mikrofon, z przodu zdjęcie siedzie widownia, na ekranie projektora  widać ptaka na gałęzi
widownia siedząca na krzesłach w mediatece