Rajd rowerowy – BLISKO

„Rajd rowerowy Szlakiem Karola Małłka” na trasie: Działdowo – Kisiny – Brodowo – Narzym – Kurki – Działdowo. Przejazd zaplanowany był zgodnie z opisem miejscowości i miejsc ze wspomnień Karola Małłka oraz współczesnych monografii Gminy Iłowo-Osada Tadeusza Szambory i przewodnika po Gminie Działdowo autorstwa Mariana Odachowskiego.
Miejscem docelowym rajdu była miejscowość Brodowo gdzie urodził się Karol Małłek (opis wsi znajdziemy w pamiętniku „Z Mazur do Verdun”). Zostaliśmy tam przyjęci przez Stowarzyszenie KGW Praktyczne Panie z Brodowa, które przygotowały słodki poczęstunek oraz wystawę prac i opracowań dot. Brodowa i K. Małłka. Wysłuchaliśmy opowieści p. Michała Szcześniaka, z którym udaliśmy się na cmentarz ewangelicki i pod pomnik Karola Małłka, gdzie zapaliliśmy znicze. Następnym miejscem na naszym szlaku była wieś Gajówki, gdzie regionalista i autor projektu Marian Odachowski opowiedział o historii oraz dziejach dworu i kapliczki z wizerunkiem MB z Lourdes. Później przejechaliśmy do Narzymia, gdzie zwiedziliśmy kościół z czasów krzyżackich, ślady po dawnym grodzie obronnym oraz piecu do wypalania cegieł. Następnie zajechaliśmy do Szkoły Podstawowej im. Karola Małłka w Narzymiu, obejrzeliśmy pomnik przyrody dąb „Dziadek”, pamiątkowe dęby katyńskie i teren dawnego cmentarza ewangelików reformowanych. Trasa rajdu wyznaczona w oparciu o przewodniki, powieści i wspomina przybliżyła naszą lokalną historię.

„Działdowo i Działdowszczyzna znane i nieznane we wspomnieniach, powieściach i przewodnikach” to projekt w ramach inicjatyw lokalnych, które dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Koopoeracja | Oddolność”.

uczestnicy rajdu rowerowego pozują do grupowego zdjęcia
zbiórka uczestników rajdu rowerowego przy ulicy mławskiej
postój uczestników rajdu rowerowego na boisku orliki
drugi postój uczestników rajdu rowerowego na na podwórzu gospodarstwa domowego