NOC BIBLIOTEK

Za nami VIII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się 1 października i przebiegła pod hasłem „To się musi powieść”. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek. Tym razem do wspólnej zabawy i spędzenia nocy w bibliotece zaprosiliśmy 15 dzieci w szczególny sposób wyróżniających się z pośród innych naszych czytelników – liczbą przeczytanych książek lub aktywnym uczestnictwem w innych naszych akcjach. Każde dziecko otrzymało imienne zaproszenie wraz z listą niezbędnych rzeczy, które były potrzebne tej nocy.Zaczęło się zupełnie niewinnie…Dzieci musiały zostawić odcisk swojego palca (tak na wszelki wypadek) i wypić jeden z wybranych przez siebie napojów. Do wyboru był: wywar z pająków, sok z wodorostów i ślimaka lub napar ze starych skarpet. Dodatkowo wszyscy musieli wypowiedzieć przysięgę, że „wszystko co wydarzy się za tymi murami zostaje między nami”. Tej nocy czekało na nich specjalne zadanie do wykonania! Na ekranie komputera niepostrzeżenie wyświetliło się zdjęcie misia – Szymona, który został uprowadzony. Dzieci wykazując się niemałą odwagą, współdziałając i rozwiązując przeróżne zagadki logiczne wyruszyły na ratunek Szymonowi. Znalazły ukryty przez porywacza klucz i uwolniły naszą biblioteczną maskotkę.Ale wieczór jeszcze się nie zakończył, a na naszych uczestników czekały kolejne zadania. Każde dziecko wykonało swój łapacz snów, a także namalowało na płótnie miasto nocą. Prace można podziwiać przez najbliższy miesiąc w naszej bibliotece, gdyż powstała z nich fantastyczna wystawa!Niemałą atrakcją okazała się też wspólna kolacja, czyli obowiązkowa pizza. Po niej przyszła kolej na piżama party i wspólne czytanie na głos przy latarkach „Tajemnicy biblioteki” M. Widmarka. Na zakończenie wieczoru oglądaliśmy horror dla dzieci, przy którym zajadaliśmy specjalnie przygotowane przez Alę babeczki.Zmęczeni zasnęliśmy przed 2 w nocy…ale co się działo do rana, jakie zjawy i biblioteczne chochliki krążyły po bibliotecznych korytarzach wiedzą tylko ci, którzy tę noc spędzili z nami. Serdecznie dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas, a rodzicom za ogromne zaufanie – Ola i Ania.

NOC BIBLIOTEK w działdowskiej bibliotece
przy długim stole w mediatece siedzą dzieci , na stole leżą napoje
dzieci jedzą pizzę przy stole w mediatece
dzieci podczas Nocy bibliotek wykonują łapacze snów w mediatece