Spotkanie DKK w Gimnazjum nr 2.

W grudniowym spotkaniu odnotowaliśmy kilkoro nieobecnych, jednak nie zaważyło to na atmosferze podczas omawiania książki B. Kosmowskiej „samotni.pl”. Mimo, że, jak stwierdzili czytelnicy, lektura dotyczy codziennych tematów, jednak zapadła w ich pamięci.
Bohaterowie – zbliżeni do nich wiekiem, borykają się z problemami charakterystycznymi dla współczesnego świata. Mamy tu zjawisko „eurosieroctwa”, samotności, braku akceptacji ze strony rówieśników, ale także konflikt z prawem i problem z realizacją obowiązku szkolnego. W powieści pokazane są także relacje międzyludzkie, a konkretnie więzi międzypokoleniowe. Autorka bardzo dyskretnie, bez moralizowania, ukazuje nawiązywanie przyjacielskich stosunków młodych ludzi ze starszymi. Na początku spotkania czytelnicy stwierdzili, że nie gustują w książkach obyczajowych polskich autorów. Twierdzili, że poszukują czegoś niezwykłego, ekscytującego, a w powieściach obyczajowych jest za dużo rzeczywistości. Jednak pod wpływem dyskusji nabrali przekonania, że polskie książki obyczajowe poruszają bliskie im realne problemy, są ciekawe i zwykle napisane bardzo dobrym językiem. Książkę Kosmowskiej nie wszyscy przeczytali, ale stwierdzili, że do niej powrócą. I właśnie to jest wartość dodana Dyskusyjnych Klubów, ponieważ czytelnicy przekonują się do niektórych książek, sięgają do takich, których wcześniej by nie przeczytali, poznają książki wartościowe, wyrabiają w sobie nawyk czytania. Wśród członków grupy z naszego gimnazjum obserwujemy, że ich gusty literackie stają się bardziej wyrobione.
W grudniowym spotkaniu odnotowaliśmy kilkoro nieobecnych, jednak nie zaważyło to na atmosferze podczas omawiania książki B. Kosmowskiej „samotni.pl”. Mimo, że, jak stwierdzili czytelnicy, lektura dotyczy codziennych tematów, jednak zapadła w ich pamięci. Bohaterowie – zbliżeni do nich wiekiem, borykają się z problemami charakterystycznymi dla współczesnego świata. Mamy tu zjawisko „eurosieroctwa”, samotności, braku akceptacji ze strony rówieśników, ale także konflikt z prawem i problem z realizacją obowiązku szkolnego. W powieści pokazane są także relacje międzyludzkie, a konkretnie więzi międzypokoleniowe. Autorka bardzo dyskretnie, bez moralizowania, ukazuje nawiązywanie przyjacielskich stosunków młodych ludzi ze starszymi. Na początku spotkania czytelnicy stwierdzili, że nie gustują w książkach obyczajowych polskich autorów. Twierdzili, że poszukują czegoś niezwykłego, ekscytującego, a w powieściach obyczajowych jest za dużo rzeczywistości. Jednak pod wpływem dyskusji nabrali przekonania, że polskie książki obyczajowe poruszają bliskie im realne problemy, są ciekawe i zwykle napisane bardzo dobrym językiem. Książkę Kosmowskiej nie wszyscy przeczytali, ale stwierdzili, że do niej powrócą. I właśnie to jest wartość dodana Dyskusyjnych Klubów, ponieważ czytelnicy przekonują się do niektórych książek, sięgają do takich, których wcześniej by nie przeczytali, poznają książki wartościowe, wyrabiają w sobie nawyk czytania. Wśród członków grupy z naszego gimnazjum obserwujemy, że ich gusty literackie stają się bardziej wyrobione.

Wnętrze biblioteki, przy stolikach siedzą uczestnicy DKK GIM NR 2 wspólnie omawiają książkę B. Kosmowskiej "samotni.pl".

Możliwość komentowania została wyłączona.