Noc Bibliotek 2016.

Za nami pierwsza Noc Bibliotek! Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury. Na nasze wydarzenie przybyło 21 dzieci. Zaczęliśmy od ogniska z pieczeniem kiełbasek i śpiewania naszej ulubionej piosenki – „Pomidorowa”. Następnie po przekroczeniu drzwi wejściowych, na których umieszczony był groźnie wyglądający napis: „Każdy, kto o zmroku przekroczy próg tego budynku nie wyjdzie z niego przed świtem”, trzeba było zostawić odcisk swojego palca (tak na wszelki wypadek) i wypić kubek wybranego przez siebie napoju. Do wyboru był napar ze starych skarpetek, kompot ze ślimaków czy płyn na porost włosów… W między czasie okazało się, że kogoś brakuje… Zaginęła Natalia, ale porywacz zostawił zaszyfrowany list do naszych Nieustraszonych. Zadaniem dzieci było rozwiązanie kilku trudnych zagadek, które wymagały logicznego myślenia oraz spostrzegawczości. Po około godzinie Natalia została uwolniona i wyściskana przez wszystkich. Po takich emocjach przyszedł czas na pracę plastyczną – robiliśmy łapacze snów z papierowych talerzyków, kolorowych wstążek i sznurków. Nie mogło się też obejść bez dyskoteki, przy której bawiliśmy się jak szaleni. Koło północy ubrani w piżamy czytaliśmy fragmenty „Tajemnicy biblioteki” Martina Widmarka przy świetle latarek. Noc zakończyliśmy pokazem filmu „Niania i wielkie bum”. Tak jak w prawdziwym kinie nie mogło zabraknąć chipsów i jeszcze ciepłego popcornu. Wykończeni zasnęliśmy około 2 w nocy (chociaż bibliotekarki wiedzą kto nie spał jeszcze o 3). Niektórzy byli tak zmęczeni, że nie przeszkadzały im przerażające krzyki, odgłosy tłuczonego szkła czy dziwne dźwięki, które wydawały nasze drzwi. Około 8 rano przy śniadaniu z wypiekami na twarzach, dzieci opowiadały sobie o wydarzeniach ubiegłej nocy, chociaż niektóre rzeczy muszą zostać tajemnicą… Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia w Bibliotece.

Grupa dzieci siedzi przy ognisku wszyscy trzymają kije na których mają kiełbaski.