Elżbieta Held i Asia Borska

Elżbieta Held – (babcia) – od połowy 80/XX w zajmuje się małą formą rzeźbiarską, od kilku lat rozszerzyła swoje zainteresowania na malarstwo.
Asia Borska (wnuczka) – mało czasu wśród rozmaitych zajęć znajduje na rysunki czy akwarele i pastele, ale ma już za sobą sukcesy, np. Grand Prix na I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Koty”.

Od 4 do 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt i 4 października Elżbieta Held i Asia Borska w Bibliotece Publicznej w Działdowie zaprezentowały swoje prace z cyklu „Zwierzęta astralne, realne i nierealne”.
Zwierzęta są wśród nas i z nami i często ludzkim zachowaniom przypisujemy odzwierzęce określenia. Mawia się – „zachowuje się jak świnia”, „to zwierzę nie człowiek” – i świnia i inne zwierza takimi określeniami mogą się poczuć urażone. Człowiek jest najbardziej szkodliwym zwierzęciem na ziemi. Jego działalność zmienia środowisko, klimat, niszczy świat roślinny i zwierzęcy.
Każdego roku na świecie wymiera co najmniej 5 000 gatunków owadów, roślin i zwierząt. Na rysunkach Asia przedstawiła tygrysa syberyjskiego i panterę śnieżną, gatunki skrajnie zagrożone, na jednym z obrazów Elżbieta Held przedstawiła katastroficzną wizję Ziemi z jednym uschniętym drzewem. Czy taka jest nasza przyszłość? Podcinamy gałąź na której siedzimy.

Comments are closed.