Spotkanie autorskie Elżbietą Zakrzewską i Rajd Pieszy- BLISKO (Inicjatywy lokalne)

„Działdowo i Działdowszczyzna znane i nieznane we wspomnieniach, powieściach i przewodnikach”, to projekt na Inicjatywy Lokalne Pana Mariana Odachowskiego. Projekt zakłada przybliżenie mieszkańcom znanych a niekiedy, mało lub nie znanych wydarzeń z historią ziemi działdowskiej zapisanych na kartach książek, powieści, przewodników i wspomnień, ponadto promuje rekreację i aktywny wypoczynek poprzez spacery i rajdy piesze i autokarową.
Pierwszym wydarzeniem w ramach tego projektu był spacer po Działdowie w poszukiwaniu śladów działdowskich w powieści Elżbiety Zakrzewskiej, „Maseczki szyte na miarę”. Spotkanie autorskie z odbyło się 25.05.2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Pani Elżbieta pokazała i omówiła prezentację o śladach działdowskich w swoich (wcześniejszych) powieściach. Uczestnicy spotkania otrzymali najnowszą książkę autorki „Maseczki szyte na miarę”. Znajomość treści książki będzie niezbędna do uczestnictwa w kolejnym etapie działania. Na spotkaniu wyznaczony został okres 4 tygodnie na jej lekturę i odnalezienie w powieści śladów działdowskich (postacie, obiekty, ulice itp.). Koordynator projektu zachęcał do odszukania jak najwięcej takich śladów i zaznaczenia ich na otrzymanym arkusz odpowiedzi. Osoby, które znajdą ich najwięcej zostaną nagrodzone. Termin składania odpowiedzi został wyznaczony na dzień 22 czerwca do siedziby MBP w Działdowie. Podczas spotkania Pan Marian poinformował o kontynuacji działania, które zaplanowane jest na dzień 28 czerwca br. Wówczas odbędzie się spacer po mieście z autorką książki i przewodnikiem śladami działdowskimi z powieści. Podsumowanie oraz ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się po spacerze na zapleczu MBP połączone z poczęstunkiem. Dla najuważniejszych czytelników przewidziane są nagrody rzeczowe ufunduje Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej, które jest Partnerem w projekcie „Biblioteka na Twoją miarę” .
Obecnie za nami jest już drugie wydarzenie w ramach tej inicjatywy „rajd pieszy” na trasie: Działdowo- Malinowo – Kolonia Gunter – Działdowo. Rajd odbył się w sobotę 18 czerwca 2022 roku. O godzinie 10 z placu przy MBP w Działdowie uczestnicy pod przewodnictwem autora projektu wyruszyli w trasę rajdu wyposażeni w wcześniej przygotowanymi mapkami, opis szlaku oraz tekstem książki E. Zakrzewskiej. Zaplanowana trasa opracowana była wg szlaku z przewodnika Emilii Sukertowej – Biedrawiny z 1937 r. do miejsca oznaczonego na mapie jako „Rożek” – stare /święte źródła, następnie kapliczka na dębie opisanej w powieści E. Zakrzewskiej, „Maseczki szyte na miarę”, rzeka Szkotówka, która w okresie międzywojennym stanowiła granicę państwową, dawnej cegielni -wybudowania Sarnowa oraz cmentarza wojennego na tzw. kolonii Günter. Zwiedziliśmy cmentarz pobitewny założony po krwawych walkach 10-17 listopada 1914 r. w rejonie Sarnowa i okolic. Pobudowany jest na planie prostokąta, nieogrodzony przy wejściu widzieliśmy drewniany krzyż i kamienna tablica z napisem w języku polskim i niemieckim. W 27 mogiłach pochowano 190 żołnierzy, w tym 62 znanych z nazwiska. Ponadto 3 mogiły zbiorowe żołnierzy rosyjskich po 100 nieznanych. Informacje te pochodzą z przewodnika: ”Z Gminą Działdowo na turystycznym szlaku” M. A. Odachowskiego.
Po długiej i interesującej wędrówce odpoczywaliśmy na boisko w lesie k/leśniczówki gdzie czekał na wszystkich gorący posiłek. Po przerwie i odpoczynku w drodze powrotnej widzieliśmy tablicę: ”Lipy Stanisława” na polanie obok leśniczówki, pomnik – wieżę w na Lisiej Górze w Malinowie oraz szkolę założoną w 1930 r. przez E. Sukertową-Biedrawinę, która dziś jako Zespól Szkół nosi jej imię. To była żywa lekcja historii która na długo zostanie w naszej pamięci!
Projekty na inicjatywy lokalne są finansowane w ramach projektu „Biblioteka na Twoją miarę”, który jest finansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

„Biblioteka na Twoją miarę” to zadanie w ramach programu – BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”