Narodowe Czytanie 2022

2 września 2022 r. w Bibliotece świętowaliśmy ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie po raz dziewiąty, wspólnie z czytelnikami i mieszkańcami miasta uczciła to piękne święto czytelnictwa. W tym roku lekturą przewodnią były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Zawsze staramy się aby ten dzień miał wyjątkowy charakter, stąd sięgamy po różne formy przekazu. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy opowiadaczy z Grupy Studnia O. – Katarzynę Jackowską–Enemuo i Jarosława Kaczmarka, którzy w muzycznym koncercie zaprezentowali zupełnie nową interpretację tradycyjnych ballad Adama Mickiewicza. Były to współczesne wariacje wokół „Świtezianki” i „Pani Twardowskiej”, przypominające o 200-letniej rocznicy wydania „Ballad i romansów”. Wśród dźwięków akordeonu, gitary i bębna, publiczność wsłuchiwała się w muzyczne opowieści o życiu i śmierci, o duszy i ciele, o miłości i zdradzie, o wędrówce przez wiejskie bezdroża i miejskie zaułki.
Podczas spotkania nastąpiło również uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Na jagody…”- śladami Marii Konopnickiej. Konkurs powstał w ramach projektu „Biblio(STACJA)-Integracja”, który dofinansowano ze środka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

dwóch opowiadaczy z Grupy Studnia O, siedzą na krzesłach, trzymają w rękach instrumenty, gitarę, akordeon i bęben
dwie kobiety zapowiadają występ opowiadaczy z Grupy Studnia O, przed nimi na podłodze leżą instrumenty
publiczność siedzi na krzesłach
dwie kobiety stoją  przed publicznością, jedna z nich czyta do mikrofonu wiersz, druga trzyma kartkę