Narodowe Czytanie 2019

Spotkaliśmy się dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur, które – jak zaznaczył Andrzej Duda – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. W wydarzeniu wzięli udział Burmistrz Miasta Działdowo Grzegorz Mrowiński wraz z małżonką, Starosta Działdowski Marian Brandt, dyrektor Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej Magdalena Bartołd, instruktor Miejskiego Domu Kultury Marzanna Maćkowiak, bibliotekarz Katarzyna Różycka ze Szkoły Podstawowej nr 1, uczennice Martyna Majewska i Zuzanna Muszyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2, bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 3 Joanna Niedzielska, uczennica Julia Szeluga ze Szkoły Podstawowej nr 4, uczeń z Zespołu Szkół nr 1 Kamil Kacpura, uczeń Marcin Czerwiński z II Liceum Ogólnokształcącego, uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych Agata Kaczmarczyk i Weronika Bartkowska, uczennica Martyna Łożyńska z Zespołu Szkół w Malinowie, Ewa Kamińska z Centrum Kształcenia Ustawicznego, Jadwiga Smółka, Gosia Grabowska, Iwona Cherej i Elżbieta Karlsson ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, Gabriela Nowak prezes Stowarzyszenia „Wolność od Strachu”, Krzysztof Tylicki i Piotr Lewicki z Dyskusyjnego Klubu Książki, Krystyna Mroczkowska i Józef Margalski z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Z wszystkich propozycji tytułów na ósme Narodowe Czytanie wybraliśmy dwie polskie nowele. „Katarynkę” Bolesława Prusa przeczytali aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, których przedstawiła Elżbieta Lenkiewicz. Było to działanie w ramach projektu „BiblioCzas” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nowelę „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza przeczytali partnerzy Biblioteki. Całość tego kulturalnego wydarzenia zakończyły miłe rozmowy w kuluarach przy kawie i słodkim poczęstunku. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie wszystkim mieszkańcom Działdowa.

Scena biało-czerwona z godłem Polski przygotowana na Narodowe Czytanie.
Scena biało-czerwona z godłem Polski przygotowana na Narodowe Czytanie. Przy stoliku siedzą aktorzy z teatru im. Stefana Jaracza z Olsztyna.
Na krzesełkach goście, przybyli na Narodowe Czytanie przy mikrofonie burmistrz miasta Działdowo Grzegorz Mrowiński.
Na krzesełkach goście, przybyli na Narodowe Czytanie.