II Ogólnopolska Dyskusja Literacka.

Haruki Murakami, Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa.
Sprawozdanie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Członkami są studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Spotkanie odbyło się w kawiarni Dolce Vita, jest to stałe miejsce naszych spotkań. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób, a książkę mimo krótkiego terminu przeczytało 12. Wiele osób włączyło się w „oprawę” spotkania. Na stołach stały wazony z laki z białymi chryzantemami. Były książki japońskie, które przyniosła Pani Halinka w tym encyklopedia, kalendarze, mapy, plany miast, a także książki polskie o sztuce i kulturze japońskiej. Pani Agata zainteresowała nas historią i geografią Japonii. Pani Wandzia przyniosła swoją kolekcję wachlarzy, z którymi chętnie się fotografowaliśmy. Odśpiewała też, mimo bólu gardła hymn japoński i pokazała jak wyglądają znaki państwowe-godło i flaga. Każdy z uczestników otrzymał ksero obrazu o tytule„Dziesięć tysięcy lat długiej radości”. Była loteria z jedną nagrodą, wachlarzem, który wylosowała Pani Zenia. Pani Ewa przyniosła zdjęcia znajomej z albumu „Kimono”, jaki był robiony z okazji dwudziestych urodzin. Pani Agnieszka szczegółowo streściła książkę. Pani Jadwiga i Pani Krystyna robiły zdjęcia ze spotkania. Książka wzbudziła ciekawą dyskusję, prawie każdy miał coś do powiedzenia. Brak jednoznacznego zakończenia według Pana Mariana był jedynym minusem książki. A recenzję napisała Pani Krystyna. Biblioteka zafundowała klubowiczom pyszne ciasto, a właścicielka kawiarni talerze ze słodyczami.
Po spotkaniu na facebooku Pani Jadwiga napisała „Czy ja bym kiedyś sięgnęła po japońskiego pisarza? A tak – myślę, że jeszcze coś przeczytam”.
Moderator Ewa Sotomska
DKK-UTW przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie