Bajkowy booksprint – książka napisana przez dzieci.

Któż z nas nie pamięta Kopciuszka, Brzydkiego kaczątka, Kota w butach? Czasy, ludzie zmieniają się jednak mimo upływu lat baśnie, bajki były i są wielkim dziedzictwem kultury, które łączy nas wszystkich czy to małych, czy to dużych. W nich znajdujemy magię, niecodzienne zdarzenia, dobro zwycięża zło, marzenia , które się spełniają i co najważniejsze mamy szczęśliwe zakończenie. Ciągłe opowiadanie baśni daje ludziom nadzieję na odmianę losu i wiarę w lepszą przyszłość. Czytanie baśni zapewnia emocjonalny rozwój dziecka; uczy wartości moralnych, myślenia, tolerancji; poszerza wiedzę ogólną; rozbudza zainteresowania; buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem; rozwija wrażliwość i empatię; kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy. Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie chcąc odświeżyć bajki, baśnie oraz przypomnieć ich ponadczasowych wartości w dniach 19 sierpnia -25 września 2016 realizowała projekt „Zabajkowani, czyli zakręceni na punkcie bajki”. Działanie było organizowane w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018″ oraz ze środków samorządów Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W ramach projektu odbyły się z spotkania autorskie z autorami bajek, głośno czytano bajki. Miał miejsce bajkowy flash mob, bieg postaci bajkowych o puchar Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie, bajkowa gra miejska. Dnia 16 września 2016 odbył się także Bajkowy booksprint. Booksprint to metoda szybkiego pisania książki z wykorzystaniem narzędzi do grupowej pracy współdzielonej on-line. Nasz projekt dotyczył bajki, więc zadaniem uczestników wydarzenia było stworzenie bajek, których akcja będzie związana z naszym miastem. W trakcie 2 godzin (11.00-13.00) pracy powstały trzy bajki. Zanim jednak przystąpiono do pracy uczestnicy zapoznali się z prezentacją multimedialną dotyczącą baśni, a następnie krótko poznali zasady pracy w narzędziu Titanpad (poniżej widok z pracy nad jedną z bajek podczas pracy) podzielili się na grupy i dali się porwać wenie.

Plakat pt. ,,Zabajkowani'' czyli zakręceni na punkcie bajki 12-25 września 2016.