Konkgres Obywatelski – „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”.

17 maja 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie odbyła się debata społeczna, pt. „Rozwijamy skrzydła Polski Lokalnej”. Nasza biblioteka została zaproszona do udziału w tym projekcie jako jedna z 50 instytucji w Polsce i jako jedna z 5 w województwie warmińsko-mazurskim. Zaproszenie na debatę przyjęli przedstawiciele szkół i przedszkoli, lokalnych stowarzyszeń, urzędów i młodzieżowych organizacji. Uczestnicy debaty musieli odpowiedzieć sobie na dwa pytania: co motywuje i ułatwia zaangażowanie w rozwój swojej społeczności, w jaki sposób lokalne społeczności mogą same wspierać procesy rozwoju społeczno-gospodarczego, zapewniając sobie sukces. Spotkania miały charakter warsztatowy, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli się wypowiedzieć. Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego). Wnioski ze wszystkich majowych dyskusji lokalnych zostaną zebrane i przedstawione podczas XI Kongresu Obywatelskiego w listopadzie 2016 r.

Wnętrze biblioteki. Przy stolikach siedzą  uczestnicy debaty społecznej pt. „Rozwijamy skrzydła Polski Lokalnej”.