Lokalna inicjatywa

Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie w dniach od 19 lutego do 7 marca 2021, dzięki współpracy z TechSoup Europe realizowała inicjatywę lokalną.Nasz projekt miał przyczynić się do bardziej świadomego odbioru przekazów medialnych przez mieszkańców naszego miasta i powiatu, a także skłonić do refleksji i zastanowienia się nad swoją dietą medialną, chcieliśmy to osiągnąć poprzez dotarcie do jak największej liczby przedszkolaków i ich rodziców. Nasza inicjatywa wynika z potrzeby zmiany sposobu konsumowania przez różne grupy społeczne informacji, ich bezkrytycznego odbioru i ilości. Chcemy zainspirować ludzi do bardziej krytycznego odbioru i poszukiwania wiarygodnych źródeł.Nasze przedsięwzięcie rozpoczęło się warsztatami dla starszych klas szkół podstawowych, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi. Chcieliśmy przeprowadzić je stacjonarnie, ale obecna sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie nie pozwoliła na to, więc zostały one przeprowadzone on-line. Przeszkolona grupa 11 osób miała za zadanie, w ramach akcji booksprint (to metoda szybkiego pisania książki z wykorzystaniem narzędzi do grupowej pracy współdzielonej on-line np. na padzie) stworzenie w czasie około 90 minut poradnika dla przedszkolaków o rzetelnych źródłach informacji, weryfikacji informacji, diecie medialnej, dostosowując formę przekazu do tej grupy wiekowej. Następnie poradnik poddano poprawkom redaktorskim i opracowaniu graficznemu, a następnie został on opublikowany w formie broszury na wolnej licencji na stronie internetowej biblioteki. Broszury dostarczyliśmy do naszych przedszkoli, ponadto pojawiły się plakaty informujące o powstaniu publikacji, aby rodzice i inne osoby dowiedziały się o naszej akcji. Przeprowadziliśmy również szkolenia on-line dla wszystkich chętnych osób pt. „Nie daj się fake newsom”, były to szkolenia o bezpiecznym korzystaniu z internetu, fake newsach, diecie medialnej. Wszystkie wydarzenia promowaliśmy w lokalnych mediach jak również na portalach społecznościowych naszej biblioteki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inicjatywy.

Wersja do oglądania: https://online.pubhtml5.com/shoe/hyop

Aby zobaczyć ulotkę do wydruku kliknij w link poniżej: http://mbpdzialdowo.pl/wp-content/uploads/2021/03/ulotka.pdf

screenshot ze strony do prowadzenie wideokonferencji online
bibliotekarka Gosia przed laptopem prowadzące szkolenie online
logo współorganizatora szkolenia online

Comments are closed.