XVIII Tydzień Bibliotek – 13 maja 3/3

Nie mogło Jej zabraknąć wśród wymienionych tu poetów i pisarzy.

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Zespole Szkół nr 1 w Działdowie. Pracując w szkole zorganizowała kilkanaście konkursów poetyckich, prowadziła szkolne kółko literacko-teatralne. Była członkiem jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Miecze Króla Władysława Jagiełły” oraz Powiatowego Konkursu Twórczości Własnej w Gminie Płośnica „Złote Piórko”. Jest członkinią Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. Pierwsze Jej wiersze ukazały się w 2000 r. w wydanym z inicjatywy młodzieży Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie tomiku poezji „Zanim powiesz”. Jej twórczość znalazła się również w Działdowskich Almanachach Poezji oraz w książkach dla dzieci: „Vigusiowa Kuźnia Słowa” (2015) i „Działdowska Kuźnia Słowa dzieciom” (2017). Uczestniczyła w spektaklach przygotowywanych przez Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa. W 2010 otrzymała dyplom honorowy w XIV Ogólnopolskim Konkursie Poezji „ O Złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza”. 2017 ukazała się jej książka z opowiadaniami dla dzieci pt. „Przygody myszki Zulki”. W serii Działdowskie Zeszyty Literackie w 2019 wydała autorski tomik wierszy „Na karuzeli czasu” – Janina Dzenis.

Janina Dzenis pośród książek w bibliotece