XVIII Tydzień Bibliotek – 14 maja 2/3

Nasza kolejna poetka, urodziła się w Jabłonowie, gdzie mieszka do dziś. Emerytowana nauczycielka. Zaczęła pisać już w dzieciństwie. Pierwsza jej publikacja ukazała się w „Świerszczyku”. Przez wszystkie lata pisała wiersze, które dotyczyły przyrody oraz nawiązywały do różnych wydarzeń (często humorystycznych). Dopiero po przejściu na emeryturę zajęła się wierszem białym, którego tematem jest codzienne życie zwykłego człowieka. Pierwszy jej autorski tomik pt. „A kiedy…” wydała w 2003. Jest współautorką Działdowskich Almanachów Poezji oraz Mławsko-Działdowskiego Almanachu Poezji pt. „Zbliżenia 3”. Jej le życie jest ściśle związane z kulturą wiejską. Odzwierciedleniem tych zainteresowań jest proza pt. „Tam, gdzie Wel drąży wąwozy i Wkra nawadnia łąki” (2011). W tym samym roku otrzymała III nagrodę w konkursie im. Jana Pocka, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, za pracę „Pogrzeb”. W 2015 opublikowała „Bajdy znad Wkry i Welu” – zbiór legend i podań. Jest współautorką książki dla dzieci „Vigusiowa Kuźnia Słowa” (2015) oraz zbiorku „Myśli”, który ukazał się w ramach „Portfela Literackiego” (2015). Była członkiem jury Powiatowego Konkursu Twórczości Własnej w Gminie Płośnica – „Złote Piórko”. Członkini Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. – Teresa Dwórznik-Romańska.

Teresa Dwórznik-Romańska w bibliotece