Rajd autokarowy – Marian Odachowski – BLISKO (Inicjatywy Lokalne)

„Działdowo i Działdowszczyzna znane i nieznane we wspomnieniach, powieściach i przewodnikach” .Projekt pod takim tytułem realizuje Marian Odachowski. Jest to wspólne działanie w ramach przedsięwzięcia „BLISKO” realizowanego z Miejską Biblioteka Publiczną w Działdowie. Jednym z wydarzeń tej inicjatywy była 17 września wycieczka po ciekawych miejscach okolic Działdowa, uczestnicy udali się w podróż szlakiem Karola Małłka, mazurskiego działacza społecznego. Odwiedzili miejsce jego urodzin – wieś Brodowo, gdzie złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym jego osobę. Zobaczyli również pozostałości po dawnej kulturze mazurskiej: szkołę, cmentarz ewangelicki i chatę mazurską. Następnie przejechali do Kisin – miejscowości, w której Karol Małek pracował jako nauczyciel. Kolejnym punktem programu był przejazd wzdłuż fragmentu dawnego wału granicznego oddzielającego Mazowsze od Działdowszczyzny. Uczestnicy wycieczkę mieli też okazję zobaczyć tzw. „placówkę” – budynek dawnej straży granicznej w Purgałkach. Następnie udali się do lasu białuckiego, miejsca, gdzie rozstrzelano i pochowano więźniów z obozu działdowskiego. Stamtąd było już blisko do Białut i skorzystania z okazji do zwiedzenia tamtejszego kościoła oraz przykościelnego cmentarza. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość zobaczyć ruiny kościoła ewangelickiego. Następnym punktem programu było nadleśnictwo Dwukoły, gdzie wycieczkowiczów powitał opiekun tamtejszej Izby pod Dębowym Liściem. Jest to swoiste muzeum leśnictwa i historii najbliższej okolicy, które może poszczycić się interesującymi zbiorami. Równie ciekawym miejscem, tyle że w plenerze był szlak walk wrześniowych w Uniszkach Zawadzkich. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił monumentalny pomnik poświęcony obrońcom Mławy oraz umocnienia obronne, bunkry i wszelkie informacje, ukazujące ruchy wojsk podczas walk obronnych. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie cmentarza wojennego żołnierzy niemieckich z I i II wojny światowej, który znajduje się w Mławce. Na zakończenie wycieczkowicze odwiedzili Narzym i wysłuchali prelekcji miejscowego regionalisty Tadeusza szambory, który przedstawił historię tej wsi oraz okolicy, a także wskazał na ciekawe obiekty Narzymia. Wycieczka była ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło poznać lub poszerzyć wiedzę o dziejach najbliższego regionu. Tekst i zdjęcia Elżbieta Zakrzewska.

„Biblioteka na Twoją miarę” to zadanie w ramach programu – BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

NPRCz 2.0

Narodowe Centrum Kultury